Vinston Čerčil (1874-1965) državnik i političar Velike Britanije vanbračni je sin je srpskog kralja Milana Obrenovića (1854-1901) tvrdi Dragoslava Koprivica, na promociji svog romana "Kralj Milan i lejdi Čerčil".
Znatiželjna publika u Gornjem Milanovcu sa pažnjom je slušala istoriografske priče o kojima su mnogi podaci pronalaženi u arhivama evropskih zemalja i memoarima Dženi Džerom, poznatoj kao lejdi Čerčil, "o neprevazidjenoj ljubavi s kraljem Milanom Obernovićem", čije je pisane uspomene kasnije navodno izbrisao njen sin Vinston.- Našla sam se u miljeu načina života vladara i elite u Evropi 19. veka gde su vanbračna deca pravilo a ne izuzetak, i zato je ova priča moguća i dobar uvod u istinu o rodjenju Vinstona Čerčila - rekla je Koprivica.
Ona je naglasila da je ovaj roman pisala tri godine okružena stotinama knjiga, spisa i članaka koji su oslonjani na gradju različitog porekla i različitih jezika.
Jedan detalj na kraju Drugog svetskog rata, koji je posebno obradjen, baca svetlo na ponašanje Čerčila na Jalti februara 1945. godine kada se pravila "ahitektura" posleratne Evrope.
Koprivica piše da trojica ključnih drzavnika Čerčil, Ruzvelt i Staljin raspravljaju o sudbini Kraljevine Srba, Hrvata i Slovcenaca. Tada je Čerčil, kako se autor poziva na Staljinove zapise, bio najglasniji da se u Jugoslaviji ukine monarhija, da se uspostavi komunistički režim a kraljevo zlato prebaci na Titovo ime, što je zbunjivalo ovu dvojicu.
Zbog toga je Staljin navodno zapitao Čerčila da li ima neke lične razloge za ukidanje monarhije i rekao mu: "Da ti neki srpski kralj lično na žulj nije stao?"
Knjiga "Kralj Milan i lejdi Čerčil" je promovisana u takovskom kraju koji, kako je književnica rekla, "predstavlja postojbinu Obrenovića" a gde je nedavno obeležena i 200. godišnjica od početka Drugog srpskog ustanka pod vodjstvom knjaza Miloša Obrenovića.
Dragoslava Koprivica, rođena Stefanović u Gornjem Milanovcu 1971. godine, diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, gde sada živi a objavila je veći broj knjiga i član je Udruženja književnika Srbije.
Tanjug
0 коментара:
Постави коментар