"Godišnja doba" Stivena Kinga

Iza zajedničkog naslova "Godišnja doba" kriju se četiri kraća romana, izašla iz spisateljske radionice jednog od najčitanijih američkih pisaca današnjice. Prvi u nizu, "Rita Hejvort i iskupljenje u Šošenku" govori o nevino osuđenom čoveku, drugi - "Nadaren učenik" - o dečaku i ostarelom nacističkom zločincu, treći, pod naslovom "Leš", je priča o četiri dečaka i tijelu poginulog vršnjaka, dok je u poslednjem, "Metodadisanja", reč o nadnaravnim silama i duhu umrle pacijentkinje. Prva tri navedena romana poslužila su kao književni predlošci filmskim hitovima. 

 „Da li vi pišete samo horor?“, glasi drugo najčešće pitanje koje postavljaju Stivenu Kingu, kako sâm kaže u pogovoru ovom vrhunskom kvartetu romana. Premda jeste svetski majstor proze strave i užasa, opire se tome da ostane sahranjen u tom žanru. Ova četiri dela trijumfalno dokazuju da on ume i da izađe iz horora, a pravo su zadovoljstvo za svakoga ko traga za Kingovim krajnje osobenim opojnim pripovedanjem, grafički prikazanim scenama i likovima te napetim zapletima. 

Evo te četvorke: 

Proleće: Nada umire poslednja: Rita Hejvort i iskupljenje u Šošenku

Najosobenija priča o nepravednoj zatvorskoj kazni i neobičnom bekstvu još od romana Grof Monte Kristo.

 

 

Kvarljivo leto: Nadaren učenik

Zlatni dečko iz Kalifornije i starac čiju groznu prošlost on otkriva stupaju u jezivi odnos odanosti i uzajamnog parazitiranja.

Jesen: Gubitak nevinosti: Leš

Četiri hvalisava dečaka odlaze u šume Mejna, gde šibani kišom i suncem pronalaze život, smrt i otkrivaju sopstvenu smrtnost.

Zimska priča: Metod disanja

Priča o ženi rešenoj da rodi dete po svaku cenu, ispripovedana u jednom neobičnom klubu.
Ako se ispostavi da su u ove priče ipak upleteni košmarni elementi, razlog za to ne treba tražiti u okultnom, već u odlučnosti čovečanstva dvadesetog veka da se vrati u mračni srednji veki, epohu čiji je Stiven King idealni bard.

Po prve tri novele snimljeni su vrhunski filmovi: Bekstvo iz Šošenka (režija: Frenk Darabont, 1994), Nadaren učenik (Brajan Singer, 1998) i Ostani uz mene (Rob Rajner, 1986).

„Da biste pronikli u tajnu njegovog uspeha, morate Kinga uporediti s Tvenom i Poom – Kingove priče crpu sokove mitova ukorenjenih u umovima svih nas.“
Los Angeles Times

„Kupite Godišnja doba. Uveravam vas, uživaćete… On stvara ljude toliko žive, da vam se čini kako gotovo možete da ih dodirnete.“
Minneapolis Star-Tribune

„Čudesna pitkost njegovih dela, kao i trenutni osećaj povezanosti s njegovim likovima čine Kinga tako savršenim pripovedačem.“
Houston Chronicle

„Knjiga koja vas hipnotiše.“
The New York Times Book Review
Share on Google Plus

Knjige i knjige Info

Knjige, pre i posle svega...
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар